Wednesday, September 29, 2010

Ülesanne 3

Infotehnoloogia roll erivajadustega inimeste elus

Infotehnoloogia rolli meie kõigi elus ei tohiks kindlasti mitte alahinnata. Võimaldab see meil ju kiire juurdepääsu kõikvõimalikule informatsioonile, erinevaid suhtlemisvõimalusi ning õppe – ja töövorme.
Samas ei tohiks infotehnoloogia olla vaid “tavaliste” inimeste privileeg, vaid midagi, millele juurdepääs oleks tagatud kõigile, ka erivajadustega ühiskonna liikmetele. Olgugi, et integratsioon, ka infotehnoloogilises tähenduses, on Eestis siiski alles algusjärgus, on lähiaastatel selles suunas ikkagi arvestatavaid edusamme tehtud. Ühelt poolt täiendab see eripedagoogide ja rehabili­tatsioonispetsialistide käsutuses oleva arsenali täiustumist, teisalt aga võimaldab paljudel senistel abivajajatel tulla toime kõrvalise abita - senistest hoolealustest saavad täiemõõdulised ühiskonnaliikmed. (Kikkas, 2009).
Pole kahtlustki, et paljud erivajadustega inimesed on leidnud juba ainuüksi internetis vägagi tänuväärse kaaslase, mille kaudu ülejäänud maailmaga suhelda ning end sealjuures natukenegi “täisväärtuslikumana” tunda. Lisaks arvukatele suhtlusvõimalustele annab internet ka võimaluse kaugõpinguteks ning –tööks ning ka see avab nii mõnegi erivajadusega inimese jaoks uksed, mis seni suletuks tundusid jäävatki. Alahinnata ei tohiks ka interneti rolli füüsilise ligipääsetavuse kompenseerijana, seda nii liikumis- kui ka nägemispuuetega inimeste seisukohast, sest tänu internetile on neil olemas juurdepääs kõigile vajaminevatele kohtadele, kuhu seni füüsiline juurdepääs puudus.
Ning kindlasti on suur roll infotehnoloogial ka erivajadustega inimeste eneseteadvuse ja –kindluse suurendamisel ja mis kõige tähtsam, enda kuuldavaks ning nähtavaks tegemisel. Pakub ju internet selleks pea lõputuid võimalusi, kõikvõimalikud jututoad, foorumid ning kodulehed on siinkohal vaid üksikud näited. End üha enam (internetis) kuuldavaks ja nähtavaks tehes ning seeläbi tavaühiskonnale oma võimekust tõestades, teevad erivajadustega inimesed ära ka suure töö ühiskonna tolerantsemaks muutmise suunas.
Kõke eelnevat kokku võttes võib julgelt öelda, et infotehnoloogia ja erivajadustega inimesed on üha rohkem leidmas ühist keelt. Keelt, mis avab infotehnoloogiliselt veelgi avaramas arenguvõimalused ning annab erivajadustega inimestele võimaluse end veelgi täisväärtuslikemate ühikonnaliikmetena tunda. Ja arenguvõimalusi ses suhtes jätkub.

Kasutatud materjal: Kikkas, K. (2009) Haridustehnoloogia ja erivajadustega inimesed/IT ja erivajadused [29.09.2010]

1 comment:

  1. Essee on teil huvitav ja annab põhilise ülevaate IT rollist erivajadustega inimeste elus. Samas oleks kirjutise veelgi sisukamaks muutnud näited elust enesest või teie enda kogemustest või teistelegi allikatele toetumine, kui ainult loengukonspekt.

    ReplyDelete